Drush ile Yapı ve İçerik Taşıma

İçe / Dışa Aktarma Komutları

Config export; sitenin tüm yapılandırmasını config/sync dizinine çıkartır. Dışarıya çıkartılan bu dosyalar, yeni ve bir boş drupal kurulumuna aktarılabilir. Bu sayede, önceki sitenin yapısında yeni bir site elde edilir. Bu yapılandırma dosyaları; sitenin içeriğini değil, içeriğe ait olan yapıyı (structure) içermektedir. Yapılandırma; genellikle site adı, içerik türleri (content types) ve alanları (fields), sınıflandırma sözlükleri, görünümler (views) vb. gibi şeyleri içermektedir.

drush cex
drush config-export

Config import; daha önce drush cex ile dışarıya aktarılan site yapılandırmasını yeni site içerisine aktarır. Aktarımın yapılabilmesi için, önceden dışarıya aktarılmış dosyaların, yeni sitenin config/sync dizinine kopyalanmış olması gerekmektedir.

drush cim
drush config-import

Content sync export; site içeriğinin dışarıya aktarılmasını sağlar. Bu komutu kullanabilmek için content synchronization modülünün kurulu olması gereklidir.

drush cse
drush content-sync:export

Content sync import; site içeriğinin yeni bir siteye aktarılmasını sağlar. Eğer yeni sitenin yapılandırması, yüklenmek istenen içeriklerle uyumlu değilse hata oluşacaktır. Yapılandırma dosyaları (configler), içeriklerin ait olduğu siteden drush config-export ile alınıp drush config-import ile yeni siteye aktarılmış olmalıdır.

drush csi
drush content-sync:import
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı!

Reklamları engellemek için uzantı kullandığınızı tespit ettik.

Lütfen bu reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak ya da sitemize izin vererek bize destek olun.

Dikkat: VPN eklentiniz üzerinde de reklam engelleyici olabilir.